Neotvárajme priestor extrémistom a neofašistom

Kategória: Aktuality

Vyhlásenie Slovenského protifašistického hnutia.

Je šokujúce, ako niektorí predstavitelia štátnej moci obraňujú extrémistické a neonacistické prejavy. Sociálna platforma YouTube zrušila možnosť používať jej sieť extrémistovi a neonacistovi známemu pod menom Daniel Bombic. Je absolútne neprijateľné v demokratickej spoločnosti, aby reprezentanti štátu boli hosťami jeho diskusných relácií. V nich Daniel Bombic používa metódy šikanovania, terorizovania konkrétnych osôb, vyvolávanie nenávistných vášní proti rôznym skupinám osôb, šíri konšpirácie o „židovskom sprisahaní“, používa neonacistické symboly, hajlovanie a celú propagandistickú výbavu neonacistickej scény. Napriek tomu sa na jeho obranu postavili viacerí štátni činitelia, medzi nimi minister obrany Róbert Kaliňák, ktorí sa dokonca vyjadril, že si ho „váži“; navyše s tým, že Daniel Bombic nebol za svoju činnosť odsúdený... Novozvolená europoslankyňa za Smer Judita Laššáková, známa dlhodobou mediálnou spoluprácou s týmto neonacistom, dokonca vyjadrila možnosť, že si ho vezme ako asistenta do Európskeho parlamentu.

Ako antifašisti chceme dôrazne upozorniť, že extrémizmus, krajná pravica a neofašizmus nie sú iba právne pojmy a preto netreba čakať na verdikt súdu. Sú to politické postoje a hodnoty.  Každý demokratický politik – od stredu do ľava i do prava – musí odmietnuť a odsúdiť akýkoľvek extrémistický slovník, konšpirácie, rasistické postoje a terorizovanie občanov. Žiadne šermovanie právnymi kľučkami nezastrie to, že Daniel Bombic nepokryte provokuje a šíri nacistické symboly a neštíti sa ani hajlovania.

Preto je pre nás antifašistov šokujúce vyhlásenie podpredsedu NR SR poslanca Blahu, ktorý zastavenie šírenia neonacistických myšlienok Daniela Bombica na sociálnom kanáli YouTube označil za „korporátny fašizmus“.  

Obhajoba tejto osoby, ale aj všetkých jemu podobných, rovnako ako akýchkoľvek prejavov neonacizmu a neofašizmu je v príkrom rozpore s protifašistickou tradíciou, na ktorej je postavená slovenská štátnosť. Je hanobením odkazu SNP a statočného boja Slovákov proti fašizmu.

Vyzývame všetkých reprezentantov štátu a politikov, aby neotvárali priestor a neobhajovali žiadne formy extrémizmu a neonacizmu.

Stanislav Mičev, Boris Zala, Peter Weiss, Jozef Ťažký, Miroslav Seget

 

Facebook  Slovenské protifašistické hnutie  YouTube