Stanovisko ku Dňu víťazstva nad Fašizmom

Kategória: Aktuality

Slovenské protifašistické hnutie ku Dňu víťazstva nad fašizmom.

Európa si každoročne 8. mája pripomína jeden z najvýznamnejších dní svojich moderných dejín. 8.mája 1945 bola podpísaná kapitulácia nacistického Nemecka a týmto aktom sa skončila 2. svetová vojna v Európe. Tento deň znamenal koniec strašného utrpenia miliónov ľudí. Bol to koniec vražednej rasovej politiky nacistického Nemecka. Spojenci priniesli v boji za mier nesmierne obete. Len Sovietsky zväz prišiel o viac ako dve desiatky miliónov obyvateľov, veľké obete priniesli Poliaci, obyvatelia Juhoslávie, ale aj iných európskych štátov. Dnes, 79 rokov od tejto historickej udalosti, znovu rinčia zbrane na európskej pôde. Ohlasujú sa apokalyptické znamenia a hrozby novej zničujúcej globálnej vojny. Tieto úvahy a hrozby – akokoľvek by sa nám zdali šialené – sú realitou našich dní. Pre nás antifašistov je vojna neprijateľným a nič neriešiacim pokračovaním nacionalistickej a imperiálnej politiky.

Aj z tohto dôvodu si musíme pripomínať obete aj príčiny svetovej vojny. Všetky obete, ktoré boli dôsledkom neľudských svetonázorov, ideológií a presvedčení, si zaslúžia našu úctu. Áno, aj položením kvetov k ich hrobom, či pamätníkom. Týmto nevzdávame úctu žiadnej vláde, či politickému zriadeniu. Vzdávame úctu zväčša mladým ľuďom, ktorí položili životy, aby sme my mohli žiť viac ako sedemdesiat rokov v mieri. Účastník Slovenského národného povstania Vladimír Strmeň vždy keď hovoril o konci vojny mal slzy v očiach: „Všetky kostolné zvony v Európe sa rozozvučali, ľudia sa objímali a tancovali po uliciach. To nadšenie si neviete ani predstaviť.“ To, že by k niečomu podobnému ako bola vojna, malo znova prísť, bolo pre neho nepredstaviteľné. Tak ako všetci účastníci odboja aj on hovoril: „Len aby vojna nebola.“

Sme presvedčení o potrebe zaviesť tradíciu, aby si naši najvyšší ústavní činitelia uctili tento deň na mieste, kde ležia príslušníci 1. československého armádneho zboru. Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši je celkom jednoznačne tým miestom, kde by sa každý rok mali stretnúť prezident, predseda NR SR a predseda vlády a vzdať tak hold Slovákom i Čechom, ktorí padli v boji za slobodu. Je tu pochovaných 1415 padlých. Ich boj patrí k našej demokratickej tradícii. Lebo aj my sme zásadne prispeli k víťazstvu nad fašizmom a nacizmom. Položenie vencov či už vo Zvolene, alebo na Slavíne je samozrejme potrebné, ale naše národné pietne miesto je celkom iste Liptovský Mikuláš a háj Nicovô. Našťastie v posledných rokoch prišlo k obnoveniu cintorína: je to historické miesto, ktoré si zaslúži raz do roka dôstojný štátny pietny akt. Tak ako sa každý rok stretávame 29. augusta v Banskej Bystrici, tak by mala byť vytvorená tradícia uctenia si konca 2. svetovej vojny v Liptovskom Mikuláši.

Ako presvedčení antifašisti vyjadrujeme v deň oslobodenia od nacizmu hlbokú úctu všetkým obetiam fašistických režimov vo svete a osobitne tým, ktorí položili životy za slobodu nás Slovákov.

Za Slovenské protifašistické hnutie

Stanislav Mičev, Boris Zala, Peter Weiss