Peter Weiss: Nenávisti sa ľudia učia

Pri výročí vraždy dvoch nevinných mladých príslušníkov LGBTI komunity si človek nemôže nespomenúť na nedávnu volebnú kampaň. Dá sa ako tak pochopiť, keď majú ľudia predsudky voči tejto komunite. Nedá sa však pochopiť a tolerovať, keď sa LGBTI ľudia stanú predmetom zosmiešňovania, dehumanizácie až nenávisti zo strany politikov, ktorí takto získavajú politické body.
 
A po voľbách pokrytecky hovoria o zjednocovaní spoločnosti a rešpektovaní iných názorov.
Nepochopiteľná nenávisť k ľuďom, ktorých politici nazvali chorými alebo pliagou, sa ľahko zmení na sympatiu k pravicovým radikálom a fašistom, čo je cesta, ktorá viedla k tragickej udalosti spred roka.
 “Ak sa ľudia dokážu naučiť nenávidieť, dokážeme ich naučiť aj milovať. Navyše, láska je ľudskému srdcu prirodzenejšia.”
Chcel by som preto pripomenúť myšlienku Nelsona Mandelu, že nikto sa nerodí s nenávisťou k ľuďom s inou farbou pleti, vierovyznaním a ja dodávam aj sexuálnou orientáciou. Mandela zdôraznil, že “nenávisti sa ľudia učia.” A je zlé, keď učiteľmi nenávisti a pohŕdania jednou skupinou ľudí, ktorá nemá ako iným ublížiť, sú demokraticky zvolení politici.
V Mandelovom posolstve je však aj nádej: “Ak sa ľudia dokážu naučiť nenávidieť, dokážeme ich naučiť aj milovať. Navyše, láska je ľudskému srdcu prirodzenejšia.”

Facebook  Slovenské protifašistické hnutie  YouTube