Boris Zala: Zamyslenie nad výzvami SNP

…keby sa slovenskí klérofašisti nerozptýlili do mnohých politických strán, a tak nevytvárali v hodnotách a vo svetonázore voličov neuveriteľný chaos; keby sa v samotnom Zväze protifašistických bojovníkov nedostala k moci klika, ktorá sa bratríčkuje s neofašistami z Uhríkovej Republiky; keby sa Republika akosi zázračne nezačala tváriť, že s klérofašizmom a ľudáctvom nemá nič spoločné, a keby sa Robert Fico prestal vydávať za sociálneho demokrata, keď jeho rétorika, témy a inklinácia k neoľudáctvu sú skrz-naskrz reakčné…

Čas „nenormálnosti“

Všetky tieto „keby“ však jasne napovedajú, že nie sme v celkom „normálnej“ situácii, a tak aj chaos v mysliach ľudí je práve pred voľbami nebezpečný. Až tak, že hrozí prerásť do katastrofy. V utorok som spolu s podpredsedom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Jozefom Ťažkým, s exriaditeľom Múzea SNP Stanom Mičevom a s politikom a diplomatom Petrom Weissom položil veniec k Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

To, že aj celá táto oficiálna slávnosť vykazovala známky „nenormality“, bolo do očí bijúce. Dve momentky: oslavy boli bez účasti verejnosti. Vraj by sa mohla vyskytnúť aj nejaká nedôstojná situácia, pokrikovanie, rev či urážanie. Nuž počas masových akcií sa vyskytujú aj provokácie či nedôstojné správanie. Hádam by si s tým usporiadatelia aj polícia vedeli poradiť. Ale istý si veru nie som, lebo ešte len otvorili priestor pre verejnosť po oficiálnej ceremónii a už sa do seba pustili dve skupinky: jedni, ktorí stáli s vlajkami NATO a Ukrajiny sa zakrátko stali terčom skupiny, ktorá viditeľne aj počuteľne obhajovala Rusko a Putina. A zakrátko napätie stúpalo a chýbalo len málo, aby sa do seba nepustili. Aj som ich upokojoval, ale schytal som to od putinovcov, aj keď len slovne. Predstavte si teraz, že by sa niekoľkotisícový dav takto pustil do seba…

A tak som si uvedomil, že možno rozhodnutie usporiadateľov nevpustiť verejnosť počas oficiálnej ceremónie bolo aj správne. Veď napokon už od 10. ráno sa začal celodenný program pre verejnosť. Aj keď stále si myslím, že za „normálnej situácie“ by celá ceremónia mala byť verejnosti prístupná.Lenže o „nenormálnosti“ situácie hovorí aj to, že v susednom Zvolene prebehla iná udalosť. Akási „pseudooslava“ SNP: organizovala ju síce oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v spolupráci so stranou Smer, ale práve táto organizácia pozvala aj reprezentantov neofašistickej Republiky na čele s ich poslancom Miroslavom Sujom. Paródiou je nielen to, že Suju pozvala, ale hlavne to, že tento pán je členom organizácie, ktorá združuje protifašistických bojovníkov. Prijali ho, prosím, v Detve a len tak na margo absurdít nášho dneška, v organizácii, ktorú vedie bývalý predseda Komunistickej strany Slovenska 91, pán Feješ.

A rovnaké maslo na hlave má aj Smer na čele s Robertom Ficom, ktorý bol hlavný organizátor. Keby s prítomnosťou a pozvaním Suju nesúhlasil, tak je jasné, že žiadnu pozvánku ani čestné miesto v prvom rade nedostane. Takže je celkom zrejmé, že žiadny odkaz SNP neleží Ficovi na srdci – ak niečo, tak len hľadanie si spojencov na prevzatie moci.

Náš dnešný boj

Stále viac sa ukazuje, že ten základný zápas, ktorý už prebieha medzi silami pokroku a reakcie, si bude nanovo vyžadovať od všetkých, aby si dôkladne premysleli, kam sa chcú zaradiť. Bol som veľmi potešený, keď som sa v rozhovore s ešte žijúcimi legendami povstaleckých bojov presvedčil, že oni v tom majú celkom jasno aj v tejto pre mnohých chaotickej dobe. Branislav Tvarožek, Karol Strmeň ani na chvíľu nezapochybovali, že pravda nie je na strane neoľudákov a klérofašistov. Anna Bergerová si veru nepletie pozitívne spomienky na oslobodenie Červenou armádou s dnešnou agresívnou politikou a vojnou Putina proti Ukrajine, má jasno v tom, kto je agresor a kto obeť…

Chceme, aby naše hnutie bolo hrádzou rozpínavosti fašistickej ideológie. A chceme, aby Slováci mali v tomto chaose jasno, kde, v čom, pod akým pláštikom a pod akou maskou sa dnes fašizmus skrýva. V dobe všeobecnej demagógie, konšpirácií, dezinformácií, vedomého balamutenia to ľahké nebude.

Práve preto, že treba urobiť jasné deliace čiary, sme sa v deň výročia SNP rozhodli založiť Slovenské protifašistické hnutie. Prípravný výbor v zložení Peter Weiss, Miro Seget, Jozef Ťažký a Boris Zala zvolil za predsedu hnutia Stana Mičeva. Netreba ho predstavovať, celý život zasvätil protifašistickému boju. Hnutie sa bude usilovať združiť všetky protifašistické sily na Slovensku, otvoriť priestor pre všetkých, ktorí si uvedomujú tragické dôsledky nacizmu a fašizmu, ale hlavne súčasné úsilie ich nasledovníkov. Uvedomme si všetci, že ich hlavným cieľom je zasa nastoliť fašistické režimy. Chceme, aby naše hnutie bolo hrádzou rozpínavosti fašistickej ideológie. A chceme, aby Slováci mali v tomto chaose jasno, kde, v čom, pod akým pláštikom a pod akou maskou sa dnes fašizmus skrýva. V dobe všeobecnej demagógie, konšpirácií, dezinformácií, vedomého balamutenia to ľahké nebude.

Ale skúsime to…

 

Facebook  Slovenské protifašistické hnutie  YouTube