Kalište 1945 - 2024

Kategória: Historické súvislosti

Bolo 18.marca 1945, skoré ranné hodiny. Nedeľa. Na Kalište napochodovalo 300 príslušníkov nacistických bezpečnostných jednotiek. Vedeli, že partizáni už dedinu nebránia, pretože dostali pokyn prekročiť front pred naplánovaným útokom Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády. Do oslobodenia osady zostávalo len päť dní. Čo viedlo nacistov k tomu aby sa brodili jeden a pol metrovým snehom skoro desať kilometrov za tmy do tejto malej osady? 

Taktiku vyhladzovania obcí a osád, kde našli podporu partizáni a utekajúci rasovo prenasledovaní občania mali odskúšanú z územia ZSSR, ale aj iných oblastí okupovanej Európy. Nedeľa ráno tiež nebola náhodná. Vtedy boli rodiny doma. Vraždenia a vypaľovanie obcí a osád však malo aj iné príčiny. Blížil sa koniec vojny a mnohí nacistickí hrdlorezi vedeli už v podvedomí, že sa blíži porážka nacistického Nemecka. Mnohí konali s vedomím, že je ešte možné kradnúť a vraždiť. Poviete si, že chudobná osada na takéto krádeže neposkytovala priestor. Ako som však už uviedol, v jej okolí ako aj priamo v domoch osady sa ukrývali ľudia utekajúci pred rasovým vraždením a samozrejme mali so sebou majetok, ktorý sa im podarilo ukryť. Nacisti samozrejme nepohrdli ani majetkom chudobných Kališťanov a ich domy vyplienili a podpálili.

Na tieto udalosti si spomíname vždy v lete, aby sa tu mohli stretnúť potomkovia obyvateľov osady a okolitých obcí. Stretnutie generácií sa koná v areáli neobnovenej osady Kalište, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a symbolom viac ako stovky úplne, či čiastočne vypálených obcí a osád na území Slovenska. Stalo sa tak pred 18 rokmi na základe iniciatívy vtedajšieho predsedu Oblastného výboru SZPB Pavla Sečkára a mojej maličkosti, vtedajšieho riaditeľa Múzea SNP. Som rád, že terajší predseda Oblastného výboru v Banskej Bystrici Ján Pacek to nezabudol prítomným vrátane prezidenta Petra Pellegriniho pripomemúť. Uvítali sme, že Pavol Sečkár bol tiež prítomný po dlhej chorobe v dobrej kondícii. Tak isto sme sa zvítali s našim čestným členom Vladimírom Strmeňom. Oceňujeme, že jedným z prvých miest, ktoré prezident Peter Pellegrini po inaugurácii navštívil bolo Kalište. Urobil tak rovnako, ako pred piatimi rokmi čerstvo inaugurovaná prezidentka Zuzana Čaputová. Toto len podčiarkuje význam Stretnutia generácií.

Stanislav Mičev

Facebook  Slovenské protifašistické hnutie  YouTube