27. január: Medzinárodný deň obetí holokaustu

Kategória: Historické súvislosti

27. januára 1945 jednotky Červenej armády oslobodili posledných preživších väzňov likvidačného koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau. Tu sa realizovala v desivej podobe teória rasovej nadradenosti árijskej rasy, ktorá sa na základe nacistickej teórie nárokovala životný priestor na úkor tzv. menejcenných národov. Najmä Židov, ale aj Rómov, Sintov a v neposlednom rade Slovanov.

Šesť miliónov obetí z radov židovského európskeho obyvateľstva je aj dnes mementom. Auschwitz - Birkenau, Chelmno, Belzec, Majdanek, Sobibor predstavovali vrchol neľudskosti. Masové vraždenie plynom bolo poslednou fázou tzv. konečného riešenia židovskej otázky, ktoré malo definitívne vymazať existenciu 11 miliónov európskych Židov. Obludná, doslova priemyslová likvidácia nevinných ľudí len pre ich pôvod, nemá v ľudských dejinách obdobu.

Holokaust začal popravami Židov na území okupovaného Bieloruska, Ukrajiny a Ruska ako holokaust guľkami. Babyj Jar a viac ako 34 000 obetí strieľania nacistickými jednotkami v priebehu len dvoch dní. Nacisti však túto metódu vraždenia vyhodnotili ako neefektívnu. Bola podľa nich ekonomicky neefektívna a pre vrahov psychicky náročná. Nacisti pokračovali vraždením výfukovými plynmi zavedenými na korby nákladiakov kde naložili obete. Aj táto metóda sa ukázala v konečnom dôsledku pre nacistov ako neefektívna. Jednoducho drahá a pomalá. Vraždenie plynom Cyklón B znamenalo konečnú fázu, ktorú ukončil až koniec vojny. Do tohto procesu sa zapojili aj ľudáci na Slovensku. V dvoch fázach odtransportovali do nacistických táborov našich židovských spoluobčanov.

Viac ako 70 000 obetí zo Slovenska si pripomíname aj v dnešný deň.

autor článku: Stanislav Mičev

Prinášame Vám aj prezentáciu s názvom: Holokaust v Európe: Stiahnuť Prezentacia_Holokaust_v_Europe